Kol Neden Uyuşur Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Kol Neden Uyuşur Belirtileri ve Tedavisi

Kol Neden Uyuşur, kollarda meydana gelen uyuşma çoğunlukla düzgün olmayan bir şekilde uzanma sonucu ya da kişinin aynı pozisyonda uzun süre kalmasından dolayı ortaya çıkan rahatsız edici bir durumdur. İnsanların vücudunun herhangi bir bölgesine aniden basınç uygulanması sonucunda bu bölgeye kan akışı geçici olarak kesilir. Kan akışının kesilmesinden dolayı kollarda uyuşma meydana gelmektedir. Ancak koldaki uyuşma yalnızca bu nedenlere bağlı olarak kesinlikle değerlendirilmemelidir. Çoğunlukla koldaki uyuşma durumu kişinin başka bir rahatsızlığının bir habercisi olabileceği özellikle göz önünde bulundurulmalıdır. Sorunu çözmek için mutlaka koldaki meydana gelen uyuşmanın neden kaynaklı olarak ortaya çıktığı araştırılmalıdır.

Kol Neden Uyuşur, Kolların devamlı olarak hareketsiz bir şekilde kalması ya da aynı yapılan eylemin devam ettirilmesinden kaynaklı olarak kolda karıncalanma şeklinde uyuşmalar meydana gelmektedir. Ayrıca oluşan bu uyuşmalar kişi açısından çeşitli hastalıkların varlığının da bir habercisi olabilmektedir. Eğer kolda bu şekilde bir uyuşma veya karıncalanma söz konusu ise kesinlikle göz ardı edilmemeli ve gerekli olan muayenenin mutlaka yapılması gerekmektedir. Kol uyuşmasına neden olan birtakım sebepler mevcut olmaktadır. Bunlardan bazıları şunlardır;
  • Kişinin boyun tutulması kol uyuşmasının başlıca nedenlerinden biri tanesidir.
  • Boyun bölgesinde oluşan fıtık sebebi ile kolda ağrı ve uyuşukluk hissedilmesi,
  • Gün içinde kişinin bozuk pozisyonda durması,
  • Ayrıca kol uyuşmasına sebep olan diğer etkenler arasında alkol, sigara kullanımı ile yaşanan stresten kaynaklı olarak görülebilmektedir.
  • Kişinin hem ellerinde hem de kollarında sinir sıkışması uyuşmaya sebep olmaktadır.
  • Eğer romatizmal hastalık söz konusu ise bundan kaynaklı olarak kol uyuşması ortaya çıkmaktadır.
  • Kişinin kalp spazmı geçirmesi de kol uyuşukluğuna yol açmaktadır.
  • Özellikle dikkatsiz yapılan hareketler sonucunda omur kayması ya da geçirilen kaza sonucunda oluşan kırıklarda yine aynı şekilde kol uyuşmasının başlıca nedenleri arasında yer almaktadır.
  • Ancak kol uyuşmasının en başlıca nedenlerinden bir tanesi kişinin hem boynunda hem de damar hastalıklarının ilk belirtisi olarak kabul edilmektedir. Bunun için her biri ayrı bir şekilde değerlendirilerek koldaki uyuşmanın sebebi neden kaynaklı olarak meydana geldiği kesinlikle araştırılmalıdır. Çünkü kol uyuşması ihmale gelebilecek bir rahatsızlık değildir.
Boyun Fıtığı Sebebi ile Kol Uyuşması, boyun kısmının her iki arasında adeta bir yastık görevi gören ve aynı jölemsi bir kıvamda olan kıkırdak yapıdaki disk dokusudur. Özellikle bu yapı hem omuriliğe hem de kollara giden sinirleri taşımaktadır. Boyun fıtığının büyüklüğü ve basısı sebebi ile özellikle boyun bölgesi ve kollarda uyuşmaya, ağrıya neden olmaktadır. Ayrıca bu durum kollardaki kaslarda uyuşma ile kuvvet kayıplarına neden olmaktadır. Hatta kollardaki uyuşma aynı zamanda ellerde his kayıplarının ortaya çıkmasını tetiklemektedir.

Kol Neden Uyuşur Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Uyuşma Belirtileri ve Tedavisi

Uyuşma Belirtileri ve Tedavisi

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Çene Uyuşması Nedenleri ve Tedavisi

Çene Uyuşması Nedenleri ve Tedavisi

Hamilelikte Kol Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Kol Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Bileklerde Uyuşma Nedenleri ve Tedavisi

Bileklerde Uyuşma Nedenleri ve Tedavisi

Sol Kol ve Bacak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Sol Kol ve Bacak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Kafa Uyuşması Neden Olur?

Kafa Uyuşması Neden Olur?

Güncel

Kolda Ağrı ve Uyuşma Belirtileri ve Tedavisi

Kolda Ağrı ve Uyuşma Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Kalp Krizinde Hangi Kol Uyuşur?

Kalp Krizinde Hangi Kol Uyuşur?