Dizde Uyuşma Diz Uyuşması Nedenleri?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Dizde Uyuşma Diz Uyuşması Nedenleri?

Dizde Uyuşma; sorunu hemen herkesin başına gelen çoğunlukla uzun süre bir yerde oturduktan sonra kan dolaşımındaki yavaşlama ya da sinirlere baskı sonucu ortaya çıkan basit bir rahatsızlıktır. Fakat uzun süre tekrar eden dizde uyuşma sorunu vitamin eksikliği, karpal tünel sendromu, kemik erimesi, disklerde kayma, şeker hastalığı, raynaud gibi hastalıkların da habercisi olabilir. Diz uyuşmasının sadece diz bölgesinde mi yoksa diz altı kısımlarda da ortaya çıkıp çıkmadığı, hangi zamanlarda tekrar ettiği önemlidir. Bu nedenle tekrar eden, 2 günden uzun süren ve sorun haline gelen diz uyuşmaları için detaylı doktor muayenesi şarttır.

Dizde uyuşma ile ortaya çıkabilecek diğer komplikasyonlar; Bölgede hissizlik, dizde ayakta titreme, karıncalanma, yanma hissi, aşırı kaşınma; sinirlerden kaynaklı uyuşmalarda ağrı, çekilme, kasılma, spazm, bel ağrısı ve kaygı gibi belirtiler ortaya çıkabilir.


Diz uyuşması neden olur?

 • Sıklıkla dolaşım bozukluğu sorunları diz uyuşmasına neden olmaktadır. Zayıf kan dolaşımı, hareketsiz yaşam tarzı uyuşmaları tetikler.
 • Bacağa ya da bele alınan darbeler, düşme, ortopedik operasyonlar gibi nedenlere bağlı olarak diz uyuşması sorunu ortaya çıkabilir. İyileşme süreci tamamlanana kadar diz uyuşmaları devam edebilir.
 • Sinirlerde sıkışma, diskler arasında kayma, sinirlerde tümör varlığı, fıtık diz uyulmasına neden olan sebepler arasındadır.
 • Dikkatsiz beslenme, hazır ve yağlı gıdalar ileri yaşlarda dolaşım bozukluklarına neden olarak diz uyuşmasına neden olduğu gibi gelişim dönemindeki çocuklar yeterli beslenemediğinde dizlerde uyuşma görülebilir.
 • Alkol, sigara tüketimi, ağır metallere maruz kalma diz uyuşmasına neden olan diğer sebepler arasında sayılabilir.
 • Aşırı sıcak ya da aşırı soğuğa maruz kalma, sürekli sıcak ortamdan soğuk ortamlara geçmeyi gerektiren ortamlarda çalışma
 • Ve başka hastalıklara bağlı olarak diz uyuşması sorunu ortaya çıkmaktadır.
Diz uyuşmasında ne yapmak gerekir; uyuşan bölgeye hafifçe masaj yaparak dizde rahatlama sağlanmalı, masajın ardından hafif egzersiz hareketleri ile yürüyüş yapılmalıdır. Böylelikle kan dolaşımı hızlanacak ve uyuşma hissi rahatlayacaktır. Viks gibi kan dolaşımını arttırıcı kremler masaj sırasında kullanılabilir. Bol su içmek metabolizmayı hızlandırarak vücuttaki toksinleri atacağından diz uyuşmalarında su tüketimine özen göstermek de diz uyuşmasını atlatmada yardımcı olacaktır.

Diz uyuşması tedavisi; Basit uyuşmalar dışında tekrar eden diz uyuşmalarında fiziksel muayene gerekmektedir. Doktor gerekli gördüğü takdirde röntgen, MR, ayrıntılı kan tahlilleri, hastalık geçmişi gibi bilgileri isteyerek kesin tanıyı koyacak ve tedavi şeklini belirleyecektir. Vitamin eksikliğinde ilaçla tedavi ve diyet gibi uygulamalar yapılırken sinir sıkışmalarına bağlı durumlarda fizik tedavi ya da cerrahi operasyonlar gibi tedavi yöntemler uygulanabilir. Nadiren uyuşmaya neden olan kötü huylu tümörler tespit edildiğinde radyoterapi ya da kemoterapi gibi tedavi yöntemleri uygulanabilir. Radyoterapi ve kemoterapi direk uyuşmaya neden olan tümörleri hedef aldığından tümörler tedavi edilince uyuşma da ona bağlı olarak geçecektir.

Dizde Uyuşma Yorumları

soru

emine

13 Nisan 2018 Cuma

uykudam uuandigimda sol ayagimi hissetmiyorum felcli gibiyimm neden

Cevap yaz
cevap

Enis

13 Eylül 2018 Perşembe

Dizler de ve ayaklar da uyuşmanın başlıca sebebi, vitamin eksikliğidir. Diğer sebepleri ise, sinirlerin zayıflaması, aşırı yorgunluk bunlardır. Fizik tedavi doktoruna gidin sürekli bu tür uyuşmalar meydana geliyorsa. Size gerekli tavsiyeler de ve ilaç tedavisi uygulayabilir. Sizde bu dönemde çok fazla yormayın aşırı yürüş ve ayakta da çok fazla durmayın.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Başta Uyuşma Hissinin Nedenleri?

Başta Uyuşma Hissinin Nedenleri?

Boyun Ağrısı Kol Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Boyun Ağrısı Kol Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Testis Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Testis Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Karıncalanması Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Karıncalanması Belirtileri ve Tedavisi

Uykuda Kol Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Uykuda Kol Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Yüz Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Yüz Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Ayak Altı Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Altı Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6