Üst Dudak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Üst Dudak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Üst Dudak Uyuşması, Dudakta oluşan anormal bir hissin veya yaşanılan his değişikliğinin meydana getirmiş olduğu sorundur. Dudakta uyuşmanın en yaygın olduğu belirti üst dudağın uyuşmasıdır. Üst dudağın uyuşmasının kökenine bağlı olarak kronik veya akut olarak kendini gösterebilir. Üst dudak uyuşması çok önemli bir belirti ve hastalıktır. Bu nedenle doğru teşhis için mutlaka Uzman bir doktora başvurulması gerekir. Üst dudak uyuşması genellikle 20-40 yaş arası kişilerde ve özellikle kadınlarda daha sıklıkla karşılaşılır. Çocuklarda görülen üst dudak uyuşması dikkate alınmaz ve pek önemsenmez. Çocuklarda görülen bu üst dudak uyuşması önemsenmeyip dikkate alınmadığı ve basite alındığı bu belirti aslında önemli bir hastalığın habercisi olabilir bu nedenle özellikle çocuklarda mutlaka dikkate alınması gerekir. Kendi Ülkemizde üst dudak uyuşması yaklaşık olarak otuz bin kişi de görülebilmektedir. Üst dudak uyuşmasının birçok nedeni olabileceği gibi bu uyuşmanın temelinde beyin bölgesinde oluşan gizli bir tümör olduğunun belirtisi de olabilir.


Üst Dudak Uyuşması Neden Olur?


Geçici İskemik Atak: Bazı kişilerde kan pıhtısı nedeni ile beyne doğru giden kanın geçici bir süre içinde durması olayına atak denir. Bu tür ataklar inmenin de ilk belirtisi olarak bilinir.

Hızlı ve Derin Solunum: Stres ve kaygı oluşan kişilerde bu stres ve kaygıdan kaynaklanan hızlı ve derin solunum üst dudak uyuşmasına neden olmaktadır. Üst dudak uyuşmasının en yaygın belirtisi olarak bilinir.

Kalsiyum Eksikliği: Kandaki kalsiyum eksikliğinin oluşması nedeni ile birtakım ilaçlar kullanılması veya kalsiyum eksikliğine bağlı olarak oluşan hastalıklar nedeni ile üst dudak uyuşması meydana gelmektedir. Kalsiyum eksikliği üst dudak uyuşması, dudak uyuşması ve dudak ağrısı şeklinde kendini gösterir.

Deniz Ürünlerinden Zehirlenme: Üst dudak uyuşmalarına neden olan bir diğer neden ise deniz ürünlerinde su altı bitkilerinden gelen toksinlerin küçük olan balıkların tüketimi ile ciguatera zehirlenmesine yol açar. Bunun da ilk belirtisi üst dudak uyuşması ve dudak uyuşması şeklinde kendini gösterir.

Periferik Nöropati: Üst dudak uyuşması ve dudak uyuşmasının en belirgin belirtilerinden biri de periferik nöropati olarak bilinir. Periferik nöropati vücudun herhangi bir yerinde çeşitli nedenlerden dolayı oluşan sinir hasarları nedeni ile meydana gelmektedir.

Ayrıca üst dudak uyuşmasının diğer nedenleri, hipertansiyon hastalığı, şeker hastalığı, kandaki kalsiyum miktarının düşmesi, diş ve çene kemiği ile ilgili yapılan ameliyatlar, dil ve ağız içinde oluşan birtakım uyuşmalar ve kullanılan yanlış ilaçların vücuda yapmış olduğu yan etkiler nedeni ile üst dudak uyuşması meydana gelmektedir.

Üst Dudak Uyuşması Yorumları

soru

Asafi

28 Eylül 2017 Perşembe

Üst dudak şiş olarak hissediliyor ve karıncalanma nedeni?

Cevap yaz
cevap

Eyüp ensar

18 Eylül 2018 Salı

Merhaba bu durum genellikle cildinizin hassas olmasından ya da tükettiğiniz besinlerden kaynaklı olarak ortaya çıkmaktadır. Özellikle acı besinler tüketmişseniz bu durum bundan kaynaklı olabilmektedir. Bu nedenle bol su ile yıkarak sorunların ortadan kalkıp kalkmadığını kontrol edin. sorun devam ederse mutlaka doktorunuz ile görüşme sağlamalısınız.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

İşaret Parmağı Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

İşaret Parmağı Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Parmak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Parmak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Baş Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Baş Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Sol Ayak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Sol Ayak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Kolda Uyuşma Belirtileri ve Tedavisi

Kolda Uyuşma Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Bileklerde Uyuşma Nedenleri ve Tedavisi

Bileklerde Uyuşma Nedenleri ve Tedavisi

Güncel

Sol Tarafta Uyuşma Belirtileri ve Tedavisi

Sol Tarafta Uyuşma Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6