Sağ Ayak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Sağ Ayak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Sağ ayak uyuşması, ayağa yeterli miktarda kan gitmemesi ya da ayak sinirlerinde meydana gelen hasar sebebiyle meydana gelen bir sağlık problemidir. Uyuşukluk ile ayak ağrısı, karıncalanma hissi, iğne batma hissi, yanma gibi şikâyetler görülebilir. Sağ ayakta meydana gelen uyuşma eğer devamlı oluyorsa önemli bir hastalığın habercisi olabilir ve gecikmeden tedavi edilmesi gerekir.


Sağ ayak uyuşması neden olur?


Vücut duruş bozukluğu: Ayak uyuşmalarına neden olan en yaygın faktör duruş bozukluklarıdır. Kan dolaşımına engel olacak şekilde, devamlı aynı pozisyonlarda durmak ayak uyuşmasına yol açabilir. Bölgeye kan akışının yavaşlaması ya da tamamen durması ile alakalı olarak ayakta uyuşma sık sık yaşanabilir. Duruş pozisyonunun düzeltilmesi ile uyuşuklukta ortadan kalkabilir.

Şeker hastalığı: Şeker hastalığı vücutta sinirlere zarar veren önemli bir hastalıktır. Özellikle ayak ve ayak parmaklarında uyuşukluk, diyabet hastalarında sık görülür. Kan şekeri kontrol edilemediğinde ciddi anlamda artabilir. Artan kan şekeri sinirlerde hasara neden olur. Oluşan bu hasarın düzeltilme imkânı yoktur. Şeker hastalarında, devamlılığını koruyan uyuşmanın yanı sıra ayaklarda ağrı ve ısı hissedilmeyebilir.

Kan dolaşımı: Düzenli olmayan kan dolaşımı kalp hastalıkları başta olmak üzere daha pek çok nedenden dolayı ortaya çıkabilir. Kan vücudu gerektiği gibi dolaşmadığında ayak ve ellerde uyuşma yaşanır. Eğer kan dolaşımı ile alakalı problem tedavi edilirse uyuşma rahatsızlığı da ortadan kalkar.

Rahat olmayan ayakkabılar: Ayağı rahat ettirmeyen ayakkabılar her iki ayakta birden uyuşmaya yol açabilir. Dar ve topuğu yüksek ayakkabılar ayak tabanına baskı uygulayarak marton nöroması olarak tanımlanan bir duruma sebep olur. Rahatsız ayakkabıların uzun süre giyilmesi ile alakalı gelişen kronik bir durumdur.

Sinir hasarı: Sinirlere uygulanan baskı ayak uyuşmasına neden olan en sık sebepler arasındadır. Özellikle çarpma ya da yaralanma sonucu ortaya çıkar. Yaralanma ayakla alakalı olmasa bile ayakta uyuşmaya neden olabilir. Örneğin omurilikte disk kayması ayakta uyuşmaya sebep olan bir etkendir.

Alkolizm: Devamlı alkol kullanımı ya da alkol bağımlılığı sinir sistemine ciddi anlamda hasar verebilir ve bu hasar sonucu ayaklar dahil olmak üzere vücudun farklı alanlarında uyuşma yaşanabilir.

Kullanılan ilaçların yan etkileri: Bazı hastalıklar için kullanılan ilaçlar direkt sinir sistemini etkileyerek geçici ya da kalıcı uyuşmaya yol açabilir. Kanser ilaçları, antibiyotikler, kalp ilaçları uyuşmaya yol açabilecek ilaçlara örmek olarak verilebilir.

Tarsal tünel sendromu: Ayak bileğinin arkasında bulunan bir sinirin sıkışması nedeniyle ortaya çıkabilecek bir sendromdur. Bölge oldukça dar olduğundan sıkışmaya meyillidir. Soğuk kompres, dinlenme ve iltihap önleyici tedaviler ile ya da cerrahi ile sorun tedavi edilebilir.

Multipl skleroz: Multipl skleroz hastalığı ayak uyuşması ile alakalı olabilecek hastalıklardan biridir. Bağışıklık sistemi ile alakalı olarak gelişen hastalık nedeniyle ayakta uyuşma oluşabilir. Hasra gün geçtikçe ilerleyerek geri dönüşümü olmayan sıkıntılara yol açar. Uyuşukluk hissi başlangıçta hafif seyrederken zamanla artar.

Geçici istemik atak: Beyne ulaşan kan akışında bozulma nedeniyle ortaya çıkar. Vücutta anormal belirtiler yaşanır. Bu belirtilerden biri de sağ ya da sol ayakta ya da her iki ayakta uyuşma hissidir. Uyuşma beyin ile alakalıdır.


Sağ ayak uyuşması tedavisi nasıl yapılır?


Ayak uyuşmasını tedavi edebilmek için ilk önce uyuşmanın neden kaynaklandığını tespit etmek gerekir. Aşağıda sıralanan durumlarda mutlaka doktora başvurulmalıdır;
 • Uyuşukluğun neden kaynaklandığı bilinmiyorsa
 • İdrara çıkışta artış varsa, idrar tutmakta güçlü yaşanıyorsa
 • Konuşma güçlüğü, bilinç kaybı ve şaşkınlık gibi şikâyetler varsa
 • Boyun, parmak ya da kol ağrısı yaşanıyorsa
 • Kızarıklık mevcutsa
 • Yürürken bacaklarda uyuşma oluşuyorsa
 • Uyuşma bir yaralanma sonrası oluşmuşsa
 • Uyuşma nedeniyle kas spazmı, baş dönmesi gibi şikâyetler yaşanıyorsa mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Sağ Ayak Uyuşması Yorumları

soru

AKMAN

09 Ocak 2018 Salı

Sağ bacağım da uyuşukluk v oluyor ara ara

Cevap yaz
cevap

Tara

19 Eylül 2018 Çarşamba

Sağ bacakta oluşan uyuşmalar genellikle bölgede meydana gelen dolaşım sorunlarından ya da sinirsel sorunlardan kaynaklı olarak ortaya çıkmaktadır. Bu durum bazen de kullanılan tıbbi ilaçların etkisi ile meydana gelebilmektedir. Bu nedenle kesinlikle doktora giderek uyuşmaların nedenini öğrenin. Bu durum için beyin ve sinir cerrahına gitmeniz gerekmektedir.

cevap

Tokur

11 Eylül 2018 Salı

Sağ bacak uyuşması kan basıncının düzgün olmaması ve ayak sinirlerin de meydana hasardan oluşmaktadır. Çok fazla ayağınızı zorlarsanız bu tür rahatsızlığı yaşarsınız. Gün içerisin de kendinizi zorlamayacak ve yormayacak şekilde yürüş yapmanız lazım. Eğer zorlarsanız sinirlere ve kan basıncı yapan damarlara zarar verirsiniz. Bundan dolayı da uyuşma ve ödem oluşur.

soru

Özlem

10 Ocak 2018 Çarşamba

Merhaba benim şikayetim özellikle sağ ayağım da yatarken uyuşma diz kapak ağrısı ve kas için de ılık bir hissiyata sahibim işim dolayısı ile devamlı ayaktayim üzerine sabit direndiğim zaman morluk oluyor ve kaşiniyor bana bu konuda bilgi verebilirmisiniz

Cevap yaz
cevap

Öke

16 Eylül 2018 Pazar

Merhaba. Oluşan bu ağrılar iş yoğunluğunuzdan olabilir. Gün içerisinde kısa süreli molalar ile bacaklarınızı dinlendirmenizi öneririm. Ayrıca kaslarınız için kas gevşetici ve ağrı kesiciler kullanabilirsiniz. Sizin için en uygun olanı bunları bir doktor kontrolünde yapmanız olacaktır.

soru

irem

22 Şubat 2018 Perşembe

Yatarken sağ ayağım boydan uyuşuo bazen uyusukluga uyaniom neden

Cevap yaz
cevap

Etem

18 Eylül 2018 Salı

Merhaba isem hanım, yaşarken sağ bacakta oluşan uyuşmalar gün içerisindeki yorgunluklardan yada bel fıtığı şüphesi de olabilir. Bunun içimin öncelikle kas gevşetici ağrı kesici ilaç kullanmanızı, ağrınınız geçmez ise bir beyin ve omurilik sinir cerrahına muayene olmanızı ve mr çektirmeniz ayak uyuşmanızın nedeni ve ona göre uygulanacak tedaviyi belli eder.

cevap

Yağmurca

01 Eylül 2018 Cumartesi

Sağ bacağın uyuşması, belki o ayağınızı gün içerisinde çok kullanıyorsunuzdur. Yada vitamin eksikliği de yapabilir. B vitamini eksikliği özellik insanlar da uyuşukluk, yorgunluk, el ve bacaklarda hissizlik uyuşma gibi rahatsızlıklar vermektedir. Sizin de belki bacağınız uyuşması bu yüzden olabilir. Doktora gidip şikayetinizi anlattığınız da size gerekli tedavi ve ilaçları uygular.

soru

mehmet yılmaz

06 Nisan 2017 Perşembe

Iyi günler hocam.benim sağ ayak bileğinde uyuşma karincalanma ve agri var.bu genelde gece oluyor.gündüzleri pek nadiren.ne yapmam lazım.veya nedeni ne.idrarda sıklıkta var

Cevap yaz
cevap

Hatice irem

13 Eylül 2018 Perşembe

Merhaba, gece meydana gelen ayak uyuşması gündüzleri sürekli aktif olduğu için geceleri dolaşım durduğu için kendini belli ediyor. Bu durumun ortaya çıkması şeker hastalığı, vücut duruş bozukluğu, sinir hasarı, kan dolaşımı, rahat olmayan ayakkabı ve her hangi bir ilacın yan etki olarak ortaya çıkması gibi durumlar ayakta uyuşma durumunu çıkarabilir

soru

Engin kaya

07 Nisan 2017 Cuma

Merhaba hocam benim sag ayağımda uyuşma var ve kalçamdan baldırma bir ağrı var çok hareket ettyim zaman sağ bacagımı sürükleyerek yürüyorum

Cevap yaz
soru

Hediye budak

10 Haziran 2017 Cumartesi

Sol ayak yan tarafi uyuşmasi neden oluyor

Cevap yaz
cevap

Begüm

13 Eylül 2018 Perşembe

Merhaba hediye hanım, sol ayak yan tarafı uyuşması giydiğiniz ayakkabıdan çorabın sıkmasından dolayı da olabileceği gibi sinirsel bir durum da olabilir. Bunun için en başta çorabınızı ayakkabınızı değiştirmeyi hatta, evde dinlenerek uyuşma olup olmadığını gözlemleyip eğer uyuşma geçmez ise nöroloji uzmanına muayene olmanız gerekecektir. Sağlıklı günler dilerim.

soru

bayram

20 Şubat 2018 Salı

sag ayak vetopuk uyuşması neden olur bilek

Cevap yaz
cevap

Kâmil

03 Eylül 2018 Pazartesi

Merhaba bayram bey birden çok nedeni olabilir. Seker hastaligi, gunluk giydigimiz ayakkabilarin rahat olmamasi vucut durusu, kan dolasimi,sinir hastaliklari gibi bir çok nedeni olabilir. Kesi tani ve tedavi icin uzman bir hekime muayene olmakta fayda var. Gecmis olsun saglikli gunler dilerim

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Uyuşma Belirtileri ve Tedavisi

Uyuşma Belirtileri ve Tedavisi

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kafanın Sağ Tarafının Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Kafanın Sağ Tarafının Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Kalp Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Kalp Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

El Parmak Uçlarında Uyuşma Belirtileri ve Tedavisi

El Parmak Uçlarında Uyuşma Belirtileri ve Tedavisi

El Karıncalanması Neden Olur?

El Karıncalanması Neden Olur?

Orta Parmak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Orta Parmak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Sol Tarafta Uyuşma Belirtileri ve Tedavisi

Sol Tarafta Uyuşma Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Topuk Uyuşması Nedenleri?

Topuk Uyuşması Nedenleri?

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6