Sol Ayak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Sol Ayak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Sol Ayak Uyuşması, genellikle ayağa yeterli miktarda kan gitmemesi veya ayakta bulunan sinirlerin zarar gördüğü durumlarda ortaya çıkar. Sol ayakta ortaya çıkan uyuşmalar, şiddetli ağrılar, yanma veya karıncalanmaya da neden olup kişinin hayatını olumsuz derecede etkileyebilir. Hissedilen uyuşmalar devamlı tekrar ediyorsa bu durum oldukça ciddi bir rahatsızlığın belirtisi olabilir ve mutlaka tedavi edilmesi gerekir. Sol ayak uyuşması kişinin sağlıklı ve iyi bir hayat yaşayabilmesi için ihmal edilmemesi gereken bir durumdur. Önemsenmediği ya da tedavilerin yetersiz kaldığı durumlarda şikâyetler artabilir ve uyuşmanın altında yatan hastalığın iyileşme süresi uzayabilir. Uyuşmanın tedavi edilmediği bazı durumlar ise kişide sakatlık, sert duyu kaybı ve yürüyememe gibi birtakım kalıcı hasarlara neden olabilir.


Sol ayak uyuşması neden olur?

 • Kişinin kan dolaşımının engelleyici bir pozisyonda durması gibi duruş bozuklukları
 • Şeker hastalığı gibi ayak sinirlerine hasar veren rahatsızlıklar
 • Kalp dolaşımını olumsuz etkileyen kalp rahatsızlıkları
 • Yaralanma ve çarpma gibi durumlarda alınan darbeler sonucu sol ayaktaki sinirlere aşırı derecede baskı uygulanması
 • Omurilikte oluşan disk kaymaları
 • Ayağı sıkan ve kişiyi rahatsız eden ayakkabıların tercih edilmesinden dolayı ayakta bulunan sinirlerin hasar görmesi
 • Multipl skleroz hastalığı nedeniyle bağışıklık sisteminin sinirlere zarar vermesi
 • Uç motor sinirlerinde veya duyu sinirlerinin de oluşan birtakım hasarlar
 • Ayak bileğinin arka kısmında yer alan sinirlerin sıkışması
 • Kişinin aşırı alkol kullanması durumunda sinir sisteminin zarar görmesi
 • Kalp, kanser, bazı antibiyotik ilaçlar ve HIV virüsü tedavisinde kullanılan ilaçlar
 • Kırmızı kan hücrelerinin normal seviyelerin altına düşmesi yani B12 eksikliği
 • Kurşun zehirlenmeleri ve osteoporoz gibi durumlar sol ayak uyuşmalarının nedenleri arasında sayılabilir.

Sol ayak uyuşmalarında doktora gitmeyi gerektiren bazı durumlar


Sol ayağınızda oluşan sebepsiz uyuşmalar, idrar miktarınızda artma, parmaklarda boyun kısmında veya kolda hissedilen şiddetli ağrı ve kızarıklık durumu, yürüyüş esnasında uyuşmanın atması, kas spazmı ya da baş dönmesi gibi durumlarda kesinlikle doktora gidilmesinde fayda vardır. Ayrıca sol ayakta hissedilen uyuşmalar önemli bir yaralanma durumundan sonra meydana geldiyse ve uyuşukluk durumu ile ayakta güç kaybı ve hareketsizlik söz konusu ise bilinç kaybı, konuşma bozukluğu, görme kaybı, yürümede zorluk yaşanması durumunda ve bacak kol ya da idrarın kontrol edilememesi gibi durumlarda da kesinlikle tıbbi yardım gerektirir.


Sol ayak uyuşması tedavisi nasıl yapılır?


Ayakta meydana gelen uyuşmalarda hastalar öncelikle vakit kaybetmeden bir nöroloğa muayene olmalıdır. Muayenede ilk olarak uyuşmanın altında yatan nedenler EMG, MR ve kan tahlilleri yapılıp araştırıldıktan ve uyuşmanın nörolojik bir hastalıktan kaynaklandığı düşünülüyorsa hastalığa göre tedavi yöntemi uygulanır. Sol ayakta hissedilen uyuşmalarının nedeni eğer nörolojik bir hastalıktan kaynaklanıyorsa ilaçla tedavi edilebilir. Ancak her kişinin yaşadığı uyuşmaların altında yatan sebeplerin farklı olması nedeniyle sol ayakta oluşan uyuşmanın belirli bir tedavisi olmamaktadır.

Sol ayak uyuşmalarında aynı zamanda düzenli egzersiz uygulamaları ve diyet programları uygulanarak, ayaklara kan dolaşımını hızlandırmak için yapılan bazı masaj yöntemleri ve varis çorabı kullanarak oluşan şikâyetler azaltılabilir. Sol ayakta oluşan uyuşmaların nedeni tespit edilip tedavi uygulanmasına rağmen hastanın şikâyetlerinin devam etmesi durumunda doktor tarafından hastanın şikâyetlerini azaltacak depresyon ve epilepsi rahatsızlıklarının da tedavisinde kullanılabilen birtakım ilaçlar önerilebilir.

Sol Ayak Uyuşması Yorumları

soru

Reyhan Akar

17 Ekim 2017 Salı

Sol ayağımdaki uyuşmadan rahatsızım nedenini merak ediyorum

Cevap yaz
cevap

Rayet

04 Eylül 2018 Salı

Ayaklarda görülen uyuşmalar genellikle bel bölgelerinde meydana gelen sinir sıkışmaları ya da buna benzer sinirsel nedenlerden olmaktadır. Bunun yanında dolaşım bozuklukları da uyuşma nedenlerinden biridir. Bunun için uzman bir doktordan yardım alabilirsiniz.

cevap

Mehmet Yılmaz

02 Eylül 2018 Pazar

Reyhan hanım sol ayakta yer alan uyuşmalar alınan bir darbe veya iç hastalıklardan kaynaklı olabilmektedir. Çoğunlukla sol ayakta uyuşma, karıncalanma ve sıcaklık hissi iç hastalık belirtisidir. Hastalığınızın tanısını koyabilmek için öncelikle tetkik ve tahlillerin yapılması gerekir. Bu tahliller sonrasında rahatsızlığınızın tanısı konularak tedavi yöntemi belirlenebilir.

soru

Mustafa

16 Mart 2018 Cuma

Sol ayak diz kapağım ve ayak bileğim uyuşma cansız cık rahatsız edici şekilde

Cevap yaz
cevap

Makbul

21 Ağustos 2018 Salı

Sol ayak uyuşması, sinir yollarına yapılan bir baskı veya ayağa yeteri kadar kan gitmemesi ile yaşanan bir durumdur. Bazen yorgunluk, uzun süre ayakta kalma, ayağa gelen darbe ve sinirlere yapılan baskı gibi basit sebeplerden dolayı kendini gösterebilir. Bazen de sinirsel hastalıklar, eklem hastalıkları ve enfeksiyon hastalıkları gibi ciddi hastalıklarda çıkabilir

cevap

Kutlan

19 Ağustos 2018 Pazar

Mustafa Bey, bu gibi uyuşma durumları bazen sinirsel nedenlerden dolayı ortaya çıktığı gibi bir diğer nedeni de dolaşım bozukluklarıdır. Eğer bir morarma söz konusu ise dolaşım bozukluğu olacaktır. Eğer farklı bir belirti yok ise bel fıtığı gibi etkenler de uyuşmalara neden olabilir. Bir ortopedi uzmanına gitmenizde fayda vardır.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Kalp Krizinde Hangi Kol Uyuşur?

Kalp Krizinde Hangi Kol Uyuşur?

Haber Bülteni

Güncel

Dil Ucunda Uyuşma Nedenleri?

Dil Ucunda Uyuşma Nedenleri?

Güncel

Göz Uyuşması Tanısı Nasıl Konulur?

Göz Uyuşması Tanısı Nasıl Konulur?

Bacak Uyuşması Nedenleri ve Tedavisi

Bacak Uyuşması Nedenleri ve Tedavisi

Başta Karıncalanma Nedenleri

Başta Karıncalanma Nedenleri

Elde Uyuşma Belirtileri ve Tedavisi

Elde Uyuşma Belirtileri ve Tedavisi

Elde Uyuşma ve Karıncalanma Belirtileri ve Tedavisi

Elde Uyuşma ve Karıncalanma Belirtileri ve Tedavisi

Uyuşma Belirtileri ve Tedavisi

Uyuşma Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Uyuşma Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Uyuşma Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6